Jak vznikají závislosti?
Velké procento lidà je na nÄ›Äem závislých, mnohem vyÅ¡Å¡Ã, než bychom si mohli myslet. Navzdory obecnému pÅ™esvÄ›dÄenà totiž závislost nezpůsobujà pouze vÄ›ci jako jsou drogy Äi cigarety, ale také urÄité zdánlivÄ› neÅ¡kodné produkty.
Â
AÄkoliv výsledek je vždy stejný, závislost může být buÄ fyzická Äi mentálnÃ. Zde záležà na tom, zda na dané vÄ›ci bude závislé naÅ¡e tÄ›lo Äi psychika. A aÄkoliv by se Å™eklo, že ta mentálnà je lepÅ¡Ã, nenà tomu ani zdaleka tak.
Â
Â
Ta fyzická je vÅ¡ak snadnÄ›ji pochopitelná. Laicky Å™eÄeno, v naÅ¡em tÄ›le se vytvořà urÄitá hladina dané látky. TÄ›lo si na tento nový standard zvykne, a tak zaÄne hlásit, když poklesne pod danou hladinu. Tento pÅ™Ãpad se týká napÅ™Ãklad nikotinu v cigaretách, ale také napÅ™Ãklad soli Äi Äokolády.
Â
Toho využÃvajà nejrůznÄ›jÅ¡Ã prodejci, kteřà se snažÃ, abychom byli na jejich výrobcÃch závislÃ. Typickým pÅ™Ãkladem zde mohou být fast-foodové Å™etÄ›zce. Ty Äasto nabÃzà znaÄnÄ› solená jÃdla, a nenà to v žádném pÅ™ÃpadÄ› náhoda. Má to naopak dvojà úÄel: nauÄit nás na vyÅ¡Å¡Ã hladinu soli v krvi a tkaé vyvolat žÃzeň, abychom pak vÃce pili a utratili tak penÃze i za pitÃ.
Â
Â
Je pochopitelné, proÄ je tato nebezpeÄná, avÅ¡ak je pravdou, že jà v nÄ›jaké formÄ› podléhá prakticky každý z nás. Je tedy dobré o tom vÄ›dÄ›t a dávat pozor, aby dávky, které bereme, nepÅ™esáhly danou mÃru.
Â
Psychická závislost, aÄ se to nezdá, může být stejnÄ› závislá. Setkáme se s nà mnohdy u dÄ›tÃ, ale objevuje se i u dospÄ›lých. ÄŒasto má podobu pÅ™edmÄ›tu, se kterým se daná osoba cÃtà v bezpeÄÃ. Pokud jej postrádá, cÃtà pocit ohroženÃ, a to i ve chvÃlÃch, kdy je napÅ™Ãklad v klidu doma.
Â
U dÄ›tà je urÄitá forma tohoto typu závislosti pochopitelná, kdy napÅ™Ãklad chodà spát s oblÃbeným plyšákem. Pokud si vÅ¡ak k nÄ›jakému objektu takto vytvoÅ™Ãme vztah, mÄ›li bychom se ujistit, že nepÅ™ekraÄuje zdravou hranici. Závislost, a to v žádné formÄ›, totiž nenà nic pÄ›kného.