Morgus


Morgus

Výroba energie pomocí sluníčka


Panely na střechu

Elektřina je značným výdajem řady domácností, protože ji využíváme k provozu všech běžných spotřebičů, bez kterých se neobejdeme. Příkladem je lednice, protože ta běží pořád, abychom měli uchované potraviny v patřičné teplotě. Práva u těchto spotřebičů se dá ušetřit na provozu, když si pořídíme nějaký nový úspornější.

panely na střeše

Kromě takových úspor je tu jedna zásadní a tou je pořízení fotovoltaiky. Ta nám totiž bude sama o sobě elektřinu vyrábět a v dnešní době jsme tak daleko, že můžeme při použití baterie dosáhnout solidní návratnosti, čemuž může pomoci i čerpání dotací. Když se náhodou stane že bude dost špatné počasí a panely nebudou vyrábět dostatek elektřiny, tak se nemusíme obávat, že bychom zůstali bez ní ve tmě. Stále totiž budeme napojení na elektrárnu, takže systém si poradí s přebytkem i nedostatkem. V současnosti je zaznamenáno, že fotovoltaiky v naší zemi výrazně přibylo a zájem je stále.

Vytápění

Když už budeme mít zajištěnou výrobu elektřiny, tak ji můžeme využít i k vytápění, ke kterému nám bude sloužit tepelné čerpadlo. To totiž odebírá teplo ze vzduchu či vody, a to je hnáno a povýšeno pomocí kompresoru. Právě k jeho pohánění potřebujeme vyrobenou elektřinu.

tepelné čerpadlo

Dost záleží na tom, z jakého prostředí teplo odebíráme, protože ze vzduchu při velkých mrazech je to docela problém. Ono už toho tepla moc nemá, proto se kompresor dost nadře, takže bychom standardně platili za elektřinu dost peněz, ale my budeme mít vlastní. Asi nejlepší variantou je mít velmi dobře zateplenou nemovitost s fotovoltaikou a čerpadlem založeném na systému voda voda. Samozřejmě něco takového znamená velké finanční investice, a proto je zapotřebí nejdříve propočítat, zda by se to v našem konkrétním případě vyplatilo. Jestliže byste měli o takové vytápění zájem, tak se podívejte na tepelná čerpadla Olomouc.