Morgus


Morgus

Když vám kovář vykove zábradlí


Kováři jsou zvláštní sorta lidí. Ve svém řemesle snoubí fyzickou zdatnost a sílu s uměleckým nadáním a schopností prostorového vnímání. Musí do své činnosti zahrnout všechny aspekty osobnosti, jinak nebude mít výrobek požadované vlastnosti – nebude vzhledově zajímavý nebo nebude dostatečně pevný a odolný. Někteří lidé tvrdí, že ručně kované předměty mají duši, a že jejich zhotovení nelze vyčíslit penězi, protože jejich skutečná hodnota přesahuje tento rámec.

kované zábradlí

K nejkrásnějším mistrovským prací kovářských dílen patří kované zábradlí. Málokdy jej v terénu přehlédnete, a i když vám třeba tento styl nic neříká a preferujete jiná řešení, nedá vám to alespoň na okamžik obdivovat to, co někdo vyráběl svýma rukama za přispění tepla kovářské výhně.

Kovaná zábradlí Artsmith se hodí do celé řady míst a prostředí. Velmi zajímavě vyniknou zejména u rekonstruovaných historických staveb z opukového kamene, které nejsou obdařeny fasádou, nebo jen částečně, tmavá barva kovu dobře vypadá i na bílém pozadí vápenné omítky, ale můžete s ní vyrukovat i jinam, například tam, kde objekt zdobí okrasné dřeviny a kvetoucí růže.

zábradlí v domě

Všimli jste si někdy kovářského řemesla, jako motivu pro filmové pohádky? Kovář bývá symbolem nezdolné síly, ale i moudrosti a pevných morálních zásad, například v pohádce „O statečném kováři“ anebo na začátku pohádky „Pyšná princezna“. Petr Kovář je také jméno hrdiny filmu „Probudím se včera“, který dokázal oslovit dívku svého srdce, aby děj skončil nebývalým happyendem.

Kováři mohou přinášet lidem štěstí, jako kominíci, na jejichž černý oblek si lidé sahají jako na svůj talisman, a není nikde psáno, že zrovna ten váš kovář, kterého si domů pozvete na realizaci kovaného zábradlí, nemůže přinést kus štěstí a radosti právě vám, vaší rodině či vašim dalším blízkým, příbuzným a známým.